کدبازان

قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ می باشد.
جای تبلیغ شما این جاستجای تبلیغ شما این جاست

اخبار

لینک دونی

تبلیغات متنی

افسردگی با خوراکی خوشمزه

افسردگی با خوراکی خوشمزه

بنابه گفته محققان دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند، خوردن خوراکی‌های حاضری مانند فست فودها می‌توانند چربی‌ها را مستقیما به دورن مغز فرستاده و موجب افسردگی شوند.

 محققان می‌گویند چربی‌های اشباع شده می‌توانند از طریق جریان خون وارد مغز شوند و کنترل هیپوتالاموس مغز که به احساسات ما مرتبط هستند را به دست بگیرند و فرد را در معرض علایم افسرده‌کننده قرار دهند.

این بررسی که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، می‌تواند علت ارتباط بین چاقی و افسردگی را توضیح دهد. در واقع داروهای ضدافسردگی روی افراد چاق، کمتر از افراد با وزن معمولی اثر دارد.

محققان دانشگاه گلاسگو، موش‌های آزمایشگاهی را در معرض خوراکی‌های حاوی ۶۰ درصد چربی‌های اشباع‌شده و اشباع‌نشده قرار دادند. این چربی‌ها از طریق جریان خون وارد مغز می‌شوند. موش‌های تحت آزمایش پس از مدتی، نشانه‌هایی از افسردگی بروز دادند.

محققان معتقدند، این کشف تازه می‌تواند در تولید داروهای ضدافسردگی مناسب‌تر برای افراد دارای اضافه وزن یا چاق موثر باشد. آنها می‌گویند، این اولین بار است که مشخص می‌شود رژیم غذایی پرچرب می‌تواند روی بخش کنترل احساسات مغز اثر گذاشته و فرد را به افسردگی بکشاند.

در حقیقت ما همیشه هنگام ناراحتی یا خستگی، با خوردن خوراکی‌های چرب به خود آرامش می‌دهیم. اما بنابر بررسی محققان مشخص شده است، این خوراکی‌ها در درازمدت، اثراتی کاملا برعکس داشته و روی خلق و خوی فرد تاثیر منفی می‌گذارند.

همچنین این محققان معتقدند باید سازوکار انواع چربی‌ها، مانند اسید پالمیتیک، که وارد مغز شده و نواحی مهم مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند، شناسایی کرد و توصیه‌های لازم در این خصوص را ارائه داد تا افراد از ابتلا به مشکلات روحی همچون افسردگی در امان بمانند.

افسردگی علایم مختلفی دارد. بیشتر مواقع فرد دایما احساس ناراحتی یا نا امیدی می‌کند و علاقه خود را به کارهایی که قبلا از آن لذت می‌برد، از دست می‌دهد. او دچار خواب‌آلودگی، کم اشتهایی یا درد در بدن می‌شود و حتی گاهی‌اوقات به فکر خودکشی می‌افتد.

با کنترل چربی مصرفی در رژیم غذایی خود، سلامت مغزتان را حفظ کنید.

 

منبع: خبرگزاری سلامت

کلمات کلیدی : ,,,,,,,,,,,,,,